Lacnejšie ako havarijné poistenie
Sú riziká, ktoré bežne kryje havarijné poistenie a pomerne často sa s nimi vodiči na cestách stretávajú. Čo však v prípade, ak je kompletné havarijné poistenie nad Vaše finančné možnosti, ale chcete byť krytý v prípade niektorých bežných a pomerne častých nepríjemností. Dajú sa niektoré riziká poistiť aj inak? Lacnejšie?
Tu je niekoľko otázok od mojich klientov, ktorí riešili práve takýto problém:
- Havarijné poistenie je veľmi drahé, ale obávam sa poškodenia čelného skla. Môžem to riešiť samostatne?
Poškodenie čelného skla kamienkom, ktorý odskočil od vozidla, je udalosť, s ktorou sa stretli mnohí vodiči.
Poisťovne sa vyhýbajú tomu, aby uhrádzali tieto škody z PZP vinníka, a to aj vtedy, ak je vinník známy, máte spísaný Záznam o nehode, kde vinník uzná svoju vinu a nahlásite poistnú udalosť v poisťovni vinníka. Ak poisťovňa odmietne škodu preplatiť z jeho PZP, Vy sa budete musieť svojich práv domáhať súdnou cestou.
Pre tento prípad je vhodné mať Havarijné poistenie vozidla. Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu, môžete si poistiť čelné sklo v rámci svojho PZP. Na slovenskom trhu je pár poisťovní, ktoré takéto pripoistenie ponúkajú.
- V poslednom čase je časté poškodenie auta krúpami. Už sa mi to raz stalo. Chcel by som to poistiť, ale nechcem platiť havarijné poistenie. Dá sa to?
S prevádzkou motorového vozidla je vždy spojené riziko škody. A to buď takej, ktorú spôsobíte Vy inému, alebo takej, ktorá je spôsobené Vám. Poškodenie krúpami je tá druhá možnosť. Ak máte havarijné poistenie vozidla, máte takúto škodu krytú. A nejedná sa zvyčajne o nízke sumy – rádovo je to viac ako 3.000,- Eur.
Ak ale havarijné poistenie nechcete (považujete ho za drahé), máte možnosť pripoistiť si takéto riziko v rámci PZP. No túto možnosť ponúkajú len niektoré poisťovne.
- Naše cesty sú samá diera. Môžem sa poistiť proti poškodeniu kolesa, keď mám len PZP?
Áno, poškodenie pneumatiky je časté hlavne v jarnom období, kedy naše cesty pripomínajú skôr tankodróm. Ale k takémuto poškodeniu môže dôjsť v dôsledku výtlkov vlastne kedykoľvek v priebehu roka.
Ak nemáte havarijné poistenie, je možné takéto riziko pripoistiť aj samostatne v rámci PZP. Ale takúto možnosť ponúkajú len niektoré poisťovne.
Rozhodnutie, či si uzatvoriť havarijné poistenie je často podmienené finančnými možnosťami. Cena za takéto poistenie býva rádovo vyššia ako poistné za PZP. U vozidiel do veku 5 rokov by malo byť havarijné poistenie samozrejmosťou. Jeho výhodou je určite rozsah rizík, ktorý máte pokrytý a pomerne rýchle poistné plnenie, ak sa niečo stane.
Ak si ale myslíte, že ho nepotrebujete v celom rozsahu a stačilo by Vám mať poistené len niečo, potom máte alternatívu výberu niektorých pripoistení k PZP. Napríklad:
- pripoistenie čelného skla,
- pripoistenie poškodenia pneumatík,
- pripoistenie krádeže vozidla,
- pripoistenie pre prípad stretu vozidla so zverou
- pripoistenie pre prípad živelnej udalosti a podobne.
Takéto možnosti ale neposkytuje každá poisťovňa a nie je možné kombinovať PZP v poisťovni A s pripoistením v poisťovni B.
Ak hľadáte dobré riešenie pre svoje potreby, vyberajte rozumne a prezieravo. Veď na Slovenskom poistnom trhu máme 19 poisťovní.
Vďaka skúsenostiam Vám pomôžem rýchlo a presne nájsť to, čo naozaj potrebujete.
Ing. Štefan Hofer, certifikovaný finančný sprostredkovateľ s dlhoročnou praxou